Пастозність — це… Визначення, причини, ознаки, симптоми та терапія

Здоров’я Перегляди: 135

Пастозність — це помірна набряклість шкіри і підшкірної клітковини. Термін походить від латинського слова pasta — «» тісто «». Характеризується блідістю шкіри, зниженням еластичності і нагадує структуру тесту при пальпації. Є попередницею набряку.

 • Місцеві ланки розвитку пастозності
 • Причини пастозності
 • Клінічна класифікація пастозності
 • Симптоми пастозності
 • Діагностика пастозності
 • Лікування пастозності


Симптом часто викликає естетичні занепокоєння. Може бути наступною проблемою і переходити у фіксований набряк тканин.

Місцеві ланки розвитку пастозності

Патогенез має ті ж ланки, що при набряку. Відмінність полягає в ступені сформованих змін.

Отже, відбувається:

 1. Підвищення гідростатичного тиску в капілярах, що призводить до посилення фільтрації води з клітини в міжклітинний простір.
 2. Зниження гідростатичного тиску в тканинах. Посилення виходу рідини з крові в тканині.
 3. Порушення осмотичної рівноваги при підвищенні солей в інтерстиційній рідині, які притягують на себе молекули води з клітин.
 4. Збільшення води в міжклітинному просторі через нестачу білків у плазмі крові, які утримують молекули води в кровоносному руслі.
 5. Підвищення проникливості судинної стінки, коли рідина спокійно може залишати клітини і виходити в навколишню клітковину.
 6. Порушення відтоку лімфи.

Причини пастозності

Виділяють дві групи причинних факторів.

Патологічні стани, що супроводжуються затримкою натрію в організмі:

 • цироз печінки (важкий перебіг з явищами портальної гіпертензії);
 • захворювання нирок (порушується виділена функція);
 • надлишок мінералокортикоїдів в організмі, який сприяє затримці іонів натрію і води в організмі;
 • прийом ліків (нестероїдні протизапальні, кортикостероїди).

Зниження білка (фракції альбумінів):

 • хвороби печінки (порушується синтез білків);
 • нефротичний синдром (білок втрачається з сечею).

Клінічна класифікація пастозності

В основу покладено два принципи: причинний і органний.

Класифікація:

 1. Сердечна. Знижується скоротна діяльність міокарда і відбувається венозний застій. Поступово вени розширюються компенсаторно, і відбувається вихід частини крові в міжклітинний простір.
 2. Ниркова. Відбувається подвійна ситуація: втрата білка і зниження онкотичного тиску. Рідина виходить в навколишні тканини, відбувається зниження обсягу циркулюючої рідини і включається ренін-ангіотензин-альдостеронова система. Все це призводить до затримки натрію і води, посилюючи набряклий синдром.
 3. Запальна. Одним з компонентів запальної реакції є набряклість тканин внаслідок місцевого розширення судин і пропотівання рідкої частини крові з утворенням ексудату.
 4. Алергічна. У відповідь на контакт з алергеном відбувається викид медіаторів, які розширюють судини, збільшують їх проникність. Відбувається вихід рідини в навколишні тканини.
 5. Кахектична. Пов’язана з дефіцитом білка в їжі. Фракція альбумінів утримує молекули води в кровоносному руслі, а при їх нестачі рідина виходить у міжклітинний простір. Є такий вислів «» пухнути від голоду «», який доречний в даному випадку.
 6. Ендокринна. При зниженні гормонів щитовидної залози відбувається уповільнення всіх видів обміну речовин. У шкірі відбувається накопичення надлишку глікозаміногліканів, затримка натрію та рідини. Відбувається специфічна набряклість обличчя (мікседема).

Симптоми пастозності

Пастозність — це симптом, який може виникнути в будь-який час доби.

Пастозність обличчя вранці. Пов’язана з тривалим горизонтальним положенням і розпушуванням підшкірної клітковини обличчя. Локалізується частіше в периорбітальній області. Поступово проходить, пов’язано це з переходом у вертикальне положення і поступовим відтоком рідини. Патологічна набряклість особи спостерігається при захворюваннях нирок.

Пастозність у вечірній час. Спостерігається при серцевій недостатності у вигляді гравітаційної пастозності нижніх кінцівок. Ділянка гомілки втрачає свою рельєфність і, при натисканні на шкіру, залишаються ямки від пальців.

Що таке пастозність тіла? Може спостерігатися при надмірному вживанні солі і води, при вагітності, в передменструальний період, при безсонні, загальній перевтомі. Рідина розподілена рівномірно, і набряк проходить при усуненні причинних факторів.

Діагностика пастозності

Існує проба Мак-Клюра-Олдріча на підвищену гідрофільність тканин. Внутрішньошкірно вводиться 0,2 мл ізотонічного розчину натрію хлориду. У нормі волдир, що сформувався, розсмоктується протягом години. Чим більш виражена гідрофільність тканин, тим швидше розсмоктується набряк.

Щоб виявити патологічні стани в організмі, необхідно пройти клінічний мінімум обстеження: аналізи крові та сечі, ЕКГ.

При зміні даних показників діагностичний пошук розширюється.

Лікування пастозності

Лікування основного захворювання, яке стало причиною, необхідно проводити з урахуванням наступних рекомендацій:

 1. Дієта. Необхідно обмежити водне навантаження на організм. Стежити за діурезом, щоб кількість випитої рідини дорівнювала кількості виділеної сечі. Не рекомендується пити рідину за 3 години до сну. Слід обмежити вживання солі до 3 г/добу.
 2. Правильний режим праці та відпочинку. Необхідно висипатися. Подушка повинна бути зручною.
 3. Масаж, який сприяє посиленню відтоку лімфи.
 4. Після важкого трудового дня необхідно розвантажувати нижні кінцівки, надаючи їм піднесене положення. Так поліпшується венозний відтік крові.

Пастозність в медицині — це про патологію життєво важливих органів. Необхідне раннє виявлення і лікування Є попередницею набряку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *