Патологічна брехня: можливі причини, симптоми та терапія діагнозу

Здоров’я Перегляди: 76

Кожна людина може стверджувати, що хоча б раз стикалася з брехнею. Існує чимало відповідей на питання про те, з якої причини люди говорять неправду. Деякі схильні обманювати для отримання матеріальних благ. Інші брешуть у тих випадках, коли найкращим варіантом стає приховування достовірної інформації від близьких або друзів. Іноді людина спотворює будь-які факти дійсності, щоб уникнути відповідальності за погані вчинки. Однак бувають положення, коли брехня стає нормою життя і… істотно ускладнює її.

  • Феномен патологічного обману
  • Прояви патологічної схильності до обману
  • Для кого характерне патологічне бажання брехати?
  • Чи вважається цей феномен розладом психіки?
  • Психологічні особливості тих, хто весь час говорить неправду
  • Труднощі, що виникають у житті співчинників
  • Як правильно поводитися з людиною, яка постійно бреше?
  • Як виявити розлад
  • Висновки


Феномен патологічного обману

Іноді звичка заплутувати оточуючих неправдивою інформацією настільки опановує людину, що він сам вірить у те, що говорить правду. Такі особистості навіть і не уявляють, в яку сильну залежність вони потрапили. Патологічна брехня стає справжньою перешкодою для повноцінного життя в соціумі. Оточуючі не схильні сприймати любителів сочинительства всерйоз. Коло спілкування цих особистостей звужується, і вони перетворюються на вигнанців. Крім того, такі люди вірять у правдивість своїх слів. Тому коли оточуючі звинувачують брешуть в обмані, він може щиро ображатися і починати виправдовуватися.

Як розпізнати любителя брехні? У наступному розділі статті розповідається про явні ознаки, які характерні для ненормальної поведінки подібного роду.

Прояви патологічної схильності до обману

Нав’язливе прагнення до святкування не з’являється просто так. Його витоки потрібно шукати в минулому, в дитячих образах або потрясіннях. Іноді постійне бажання брехати властиво людям, у яких є психічні та особистісні труднощі.

Симптоми патологічної брехні характерні і яскраво виражені. Щоб їх виявити, потрібно добре прислухатися до промови людини і проаналізувати деталі. Особистість, схильна до обману, може переказувати один сюжет багато разів. Однак у своїх оповідях сочинитель суперечить сам собі. У подробицях історій постійно виникають невідповідності. Брехун їх просто не помічає. Патологічні брехні схильні говорити неправду з приводу таких істотних речей, як захворювання або смерть рідних, знайомих. Подібна особливість стає неприємною рисою для оточуючих, які спочатку приймають слова сочинителя за істину. Їм, звичайно, часом доводиться випробувати хвилювання. Той, хто схильний до ненормальної брехні, вважає, що не робить нічого поганого. Якщо його викрили в проступку, людина намагається виправдатися (документи були загублені, а друзі, які бачили все своїми очима, не можуть вийти на зв’язок).

Для кого характерне патологічне бажання брехати?

Така неприємна риса спостерігається як у дітей, так і у повнолітніх. У поведінці дітей обман є спробою піти від реальності або способом зберегти будь-які проступки або події в таємниці. Співчуття в такому віці може викликати у оточуючих різні реакції — від сміху до осуду.

Однак патологічна брехня у дорослих стає справжньою проблемою. Особи, яким не вдається досягти важливих цілей, здійснити якісь плани, схильні спотворювати інформацію. Адже так можна переконати інших у тому, що вони є значущими, успішними, впливовими. Але коли обман, нарешті, розкривається, брехун стикається із засудженням.

Чи вважається цей феномен розладом психіки?

Схильність говорити неправду може бути як особистісною характеристикою, так і ознакою хвороби. Патологічна брехня в психіатрії вказується як прояви шизофренічного розладу. Пацієнтів з подібним діагнозом переслідують бачення і маячні стани. У результаті вони видають вигадану інформацію за істину.

Іноді людина поводиться надто емоційно. Такі особистості проявляють почуття дуже бурхливо: голосно плачуть, сміються. Це пацієнти з істеричним неврозом. Для них теж характерне прагнення постійно брехати, щоб привернути увагу близьких і знайомих. Поєднується патологічна брехня з діагнозом «іпохондрія». Такі особи регулярно відвідують лікарів, намагаючись переконати їх, що вони хворі, і самі вірять у це. Однак аналізи вказують на відсутність проблем зі здоров’ям. Оточуючі оцінюють скарги тривожного іпохондрика як обман.

Прагнення постійно брехати характерно для особистостей, які не можуть адаптуватися в суспільстві. Вони нерідко вчиняють протизаконні дії: крадуть, шахраюють.

Психологічні особливості тих, хто весь час говорить неправду

Така риса часто виявляється у людей, які низько цінують себе. Вони вигадують різноманітні історії, щоб відчути значимість в очах інших.

Патологічна брехня — властивість особистостей, які зазнають труднощів у спілкуванні. Вони не можуть позбутися соромливості та боязливості. Таким людям складно приймати рішення. А святкування — це прекрасна можливість завоювати авторитет у соціумі.

На жаль, брехуни не усвідомлюють, в яку пастку вони заганяють себе. Риса характеру швидко бере гору над людиною, і вона стає заручником обману. Це призводить до неприємних наслідків.

Труднощі, що виникають у житті співчинників

У соціумі зазвичай не схвалюють людину, яка часто бреше. Йому не довіряють товариші по роботі. Друзі відмовляються від спілкування з цією особистістю. Таку людину усувають від участі у вирішенні відповідальних завдань. Дане явище істотно ускладнює його авторитет в колективі, зводить до мінімуму можливість зробити кар’єру.

Знайомі і родичі поступово віддаляються від сочинителя, оскільки не хочуть стати жертвами чергового обману.

Особи протилежної статі не намагаються створити з ним сім’ю, тому що постійно відчувають недовіру.

Як правильно поводитися з людиною, яка постійно бреше?

Якщо хтось зіткнувся з патологічною брехнею, йому ні в якому разі не можна принижувати і звинувачувати сочинителя. Однак потурати теж було б помилкою. Як же правильно діяти в подібному випадку? Перш за все потрібно припинити приймати слова людини за непохитну істину. Вислухавши розповідь брехуна, слід за можливості упевнитися в правдивості історії.

Якщо обман очевидний, рекомендується спокійно поговорити зі співчувачем про його проблему. Треба висловити думку про те, що емоційний стан людини вселяє занепокоєння. Іноді такі люди наполегливо відмовляються усвідомлювати наявність цієї неприємної особливості і не хочуть працювати над собою. У цьому випадку найбільш розумним варіантом буде припинити контакти з обманщиком. На питання, яке виникає у багатьох, хто стикається з патологічною брехнею: «Як лікувати таку людину?» «, не можна дати певної відповіді. Однак консультація психотерапевта явно піде на користь тому, хто весь час бреше.

Як виявити розлад

Бесіда з фахівцем дозволяє здійснити діагностику і зрозуміти, в чому полягає проблема. Однак багато обманщиків не поспішають йти до лікаря. Вони відчувають сором і збентеження. І тільки загроза рідних і друзів припинити спілкування дає людині стимул зважитися на цей серйозний крок. Адже ніхто не хоче бути самотнім і відкинутим. Психолог допомагає виявити витоки патологічної брехні, причини, які призвели до виникнення цієї межі особистості.

Дізнавшись, чому і заради яких цілей люди брешуть, можна пояснити їм, як знайти інші способи здійснення своїх планів і успішного спілкування з оточуючими. Не існує медикаментів, що позбавляють обману. Тільки робота над собою є дієвим методом усунення проблеми.

Висновки

Для людини, яка постійно бреше, життя стає неймовірно важким. З певними труднощами стикається і його оточення: домочадці, знайомі, колеги. Витоки цієї проблеми криються в дитячому або в більш пізньому віці. Люди, які страждають від невпевненості в собі, є боязкими, схильні до регулярного сочинительства. Так вони намагаються стати більш авторитетними, досягти поваги, визнання, симпатії. Постійно брешуть і ті, кого можна назвати демонстративними особистостями. Вони очікують підвищеної уваги до своєї персони. До знайомих або родичів, які говорять неправду, ставлення, як правило, погане. Людина може вважати, що брехня допомагає боротися з труднощами або уникати відповідальності. Однак ця якість викликає тільки недовіру і сварки. В результаті обманщик стає самотнім, позбавляється перспектив кар’єрного та особистісного розвитку, романтичних відносин. Багато людей з такою проблемою відмовляються визнавати її. Однак ті, хто це робить, здатні об’єктивно оцінити себе і виправити ситуацію. При патологічній брехні лікування медикаментами не проводиться, за винятком випадків поєднання цієї риси з душевними хворобами. Бесіди з фахівцем з психотерапії допомагають людині впоратися з труднощами і реалізуватися в соціумі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *