Патогенні стафілококи: можливі причини, симптоми, терапія. Вплив імунітету на розвиток інфекції

Здоров’я Перегляди: 45

Бактерії, що належать до сімейства стафілококів, є нерухомими грамполоджувальними кокками. За формою вони нагадують правильні кулі з діаметром від 0,6 до 1,2 мкм. Розташовуються вони скупченнями, які за формою нагадують гроздь винограду.

  • Види бактерій
  • Загрозлива небезпека
  • Шляхи і причини заражень
  • Можливі захворювання
  • Поразки носа
  • Проблеми з ковткою, легкими, бронхами
  • Інші захворювання
  • Необхідна терапія


Види бактерій

Фахівці виділяють кілька видів стафілококів. Найбільш небезпечним вважається Staphylococcus aureus. Ці патогенні стафілококи здатні виділяти особливий золотистий пігмент. Вони можуть викликати гнійні запалення в різних органах і тканинах організму. Ці бактерії виробляють фермент, який називається коагулаза. Через це їх іменують кагулазоположительними стафілококами. Окремо виділяють його особливі підвиди, які називають метицилін-резистентними. До нього відносять всі штами золотистого стафілокока, які стійкі до широкого спектру антибактеріальних засобів. Вони досить важко піддаються лікуванню.

На слизових покривах часто зустрічається епідермальний вид. Він може спровокувати розвиток ендокардиту, сепсису, кон’юнктивіту, гнійну поразку ран і сечовидних шляхів.

Гострі уретрити і цистити викликаються сапрофітними стафілококами. Гемолітичний вид зазначених бактерій стає причиною розвитку уражень шкіри, сепсису, ендокардиту, циститів, уретритів і запальних захворювань різних органів.

На шкірі і слизових оболонках також може знаходитися умовно-патогенний стафілокок.

Загрозлива небезпека

Всього виділяють близько 20 видів стафілококів. Але більшість з них — це частина нормальної мікрофлори, вони можуть перебувати на шкірних і слизових оболонках і не викликати ніяких захворювань.

Небезпечним є стафілокок золотистий. Патогенний мікроорганізм знаходиться на слизовій носоглотки, також він зустрічається у вологині у жінок. Іноді його виявляють у ЖКТ. Також можна його знайти на шкірних покривах — у підмишкових западинах або паху.

Варто розуміти, що небезпечні не самі бактерії, а стафілококові інфекції, які вони викликають. Якщо у людини нормальний імунітет, то більшість мікроорганізмів зазначеної групи ніяк на нього не вплинуть. А у тих, у кого він ослаблений, будь-які патогенні стафілококи можуть призвести до розвитку інфекцій. Вони проявляються як захворювання із запально-гнійними осередками, які супроводжуються інтоксикацією.

Шляхи і причини заражень

Говорячи про можливість інфікування стафілококами, варто розуміти, що вони знаходяться повсюдно. Існують різні шляхи заражень:

— повітряно-крапельний;

— аліментарний (від заражених спорожнень або блювоти);

— контактно-побутовий;

— артифіційний (від недостатньо чистих медичних інструментів);

— повітряно-пиловий.

Інфікуватися можна від предметів вжитку, інших людей або при вживанні заражених продуктів. Також бактерії можуть потрапити через пошкоджені ділянки шкіри або слизових.

Деякі люди є носіями патогенних стафілококів. У них вони мешкають на шкірних і слизових покривах, але при цьому не викликають ніяких змін. Небезпеку становлять люди, які є постійними носіями зазначених бактерій. Хоча людині з нормальним імунітетом не варто боятися. Стафілококові інфекції розвиваються при поєднанні ряду сприятливих обставин, що включають ослаблений захист організму.

Можливі захворювання

Фахівці можуть описати понад 100 різних клінічних проявів інфікування. Адже патогенні стафілококи здатні вражати будь-які органи і тканини організму. Вони викликають гнійно-запальні процеси і можуть стати причиною появи ангіни, фарингіту, синуситу, риніту, бронхіту, пневмонії, піодермії, остеомієліту, артриту, харчового отруєння, фурункульозу, сепсису.

Наприклад, практично 80% септичних артритів, які розвиваються у підлітків і дорослих, викликані золотистим стафілококом. Також ці мікроорганізми можуть стати причиною розвитку маститів у народжених жінок і сепсису новонароджених.

Може виявити патогенний стафілокок аналіз — бакпосів з чутливістю до антибіотиків. Вони дозволяють дізнатися, яка саме бактерія стала причиною розвитку інфекції. Також аналіз показує, до яких саме бактеріальних препаратів вона сприйнятлива.

Поразки носа

Досить часто у людей виникають риніти або синусити. Причиною їхнього розвитку може стати патогенний стафілокок у носі. Він досить часто зустрічається на слизовій оболонці цього органу. При ослабленні місцевого імунітету бактерії стають причиною гострого риніту, синуситу, фронтиту, гаймориту. Стафілокок може спровокувати появу гострої або хронічної форми цих захворювань.

Часто риніт починається з появи прозорих слизових виділень з носа. Якщо він ускладнюється бактеріальною інфекцією, то з’являються гнійні виділення. Їх можна відрізнити за жовто-зеленим кольором. Також захворювання характеризується закладеністю носа і зміною голосу (з’являється мерзотність).

Якщо причиною захворювання став патогенний стафілокок у носі, то воно може супроводжуватися болісними відчуттями. При фронтиті вони не обов’язково локалізуються в лобних пазухах, а можуть проявлятися у вигляді загального головного болю. При односторонньому запаленні — біль спостерігається з одного боку.

Проблеми з ковткою, легкими, бронхами

Причиною хронічного фарингіту часто стає золотистий стафілокок. Умовно-патогенний мікроорганізм зможе викликати хворобу лише у людей з ослабленим імунітетом. Якщо ж активізувався золотистий стафілокок, то у пацієнта буде яскраво виражена симптоматика. На задній стінці буде візуалізуватися при огляді скупчення в’язкої сітки, всі відділи горлянки будуть почервонілими. З’являється першіння в горлі — це сигналізує про те, що слизова уражена бактеріями. Часто фарингіт супроводжується осиплістю голосу.

Якщо патогенні стафілококи атакують гортань, то це може стати причиною ларингіту. Хвороба супроводжується болями при ковтанні, ураженням голосових зв’язок, сухим кашлем.

Також зазначені бактерії можуть стати причиною бронхіту або пневмонії. У більшості випадків хвороба викликає вірус. Але на тлі порушень стафілококи легко проникають в слизову бронхів або легеневої тканини. Про бактеріальну пневмонію може свідчити виділення слизово-гнійної мокротиння при кашлі, біль у грудній клітці.

Інші захворювання

Золотистий стафілокок може стати причиною й інших проблем. Так, при вживанні харчових продуктів, інфікованих цією бактерією, вже через 30 хвилин може з’явитися нудота, болі в животі, блювота і водяниста діарея. У цьому випадку буде виявлено патогенний стафілокок в кале.

Гнійне ураження шкіри, що виникло в результаті дії цього мікроорганізму, називають піодермією. Це одне з найбільш поширених шкірних уражень.

Не захищені від впливу стафілокока і новонароджені. У медицині існує таке поняття, як «синдром ошпарених немовлят». Деякі штами патогенних стафілококів виділяють токсини, і через їх вплив на шкірі малюків виникають великі осередки почервоніння. На їхньому місці потім з’являються бульбашки, які схожі на волдирі після опіків.

Необхідна терапія

Виявивши стафілококову інфекцію, важливо грамотно підійти до її лікування. Воно має бути засноване на антибактеріальній терапії. У низці важких випадків показано навіть застосування спеціального антистафілококового імуноглобуліну.

При цьому не варто думати, що хвороба пройде сама. Якщо було виявлено патогенний стафілокок у носі, лікування підбирається за зробленою антибіотикограмою. Якщо починати терапію, не знаючи, до яких препаратів чутливі бактерії, можна домогтися тільки того, що мікроорганізми стануть більш стійкі, а у людини лише ослабне імунітет.

Так, терапія може проводитися за допомогою таких антибіотиків як «Кліндаміцин», «Еритроміцин», «Кларитроміцин», «Цефотаксим», «Амоксицилін», «Клоксацилін», «Цефазолін», «Ванкоміцин».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *